1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlandı | Ceride-i Mülkiye

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlandı

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı İstanbul’da kitlesel katılımla kutlandı. İstanbul’daki kutlamaların  bu yıl ki adresi olan Maltepe miting alanı, son yılların en katılımlı mitingine sahne oldu.  Sabahın erken saatlerinde Drama Köprüsü girişinde bir araya gelen işçiler, emekçiler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler yürüyüş kortejleri halinde miting alanına yürüdü.

OHAL kapsamında çıkartılan KHK’lerle ihraç edilen Eğitim Senli öğretmenler, “KHK’ler gidecek biz kalacağız, işimizi geri alacağız” sloganlarıyla yürürken, KESK kortejindeki sağlık emekçileri “OHAL’e hayır, sağlık haktır satılamaz” sloganını haykırdı.

Katılımın yoğun olması nedeniyle, katılımcıların kutlamaların yapıldığı alana girişi yarım saat gecikerek, saat 13.30 itibarıyla tamamlandı. Miting alanının dolması nedeniyle geride kalan bazı kortejlerin alana girmesinde zorluklar yaşandı. Kurulan platformun yanındaki bölümde, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Gülay Yedekci ve Ali Şeker ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile bazı tiyatro oyuncuları, sanatçılar birlikte yer aldı. Protokolde bir sandalye boş bırakıldı. Boş sandalyeye Edirne Cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafı konuldu.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü,  Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da etkinliğe katıldı.
Yoğunluk nedeniyle yarım saat geç başlayan programda, katılımcıların alandaki yerini almasının ardından 1 Mayıs 1977′de Taksim Meydanı’nda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Programda daha sonra DİSK Korosu tarafından çeşitli türküler ve marşlar seslendirildi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu  yaptığı konuşmada, 1 Mayıs’ın emek ve barış olduğunu belirterek, “1 Mayıs emek, demokrasiden, adaletten, özgürlükten, eşitlikten yana olanlar, bu ülke bizimdir diyenler; bu ülkenin bütün değerlerini güzelliklerini biz üretiyoruz, memleketimize sahip çıkıyoruz diyenler hepimiz hoş geldik, sefa getirdik. Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın birlik, yaşasın dayanışma” dedi.

Kutlama diğer konuşmacı ve sanatçıların programdaki konuşmalarıyla devam etti.

 

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=43429

Editör - 2 May 2018. Kategori Haberler, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes