Buz gibi içecekler | Ceride-i Mülkiye

Buz gibi içecekler

05/06/2011-radikal-Didem Şenol

Havalar ısındıkça sıvı tüketimim de arttı. Canım limonatalar, buzlu çaylar çeker oldu. Bu tarz içecekleri hazırlayıp şişelerde buzdolabında saklıyor, akşamüstü eve geldiğimde içine taze meyveler koyarak kendimi şımartıyorum.

 Buzlu çay ve limonata gibi içecekleri hazırlarken önceden hazırlanmış bir şeker şurubu bulundurmakta fayda var. Bu şurubu bir ölçü şekere bir ölçü su ekleyip tıkırdatarak hazırladığım gibi, bazen tıkırdatma aşamasında içine biraz taze zencefil rendeleyip veya bir adet karanfil atıp bazen biraz portakal kabuğu ekleyerek lezzetlendiriyorum. Eskiden demlediğim çayı dökmeyip buzdolabında saklıyorum. Bu şekilde deme biraz şurup, biraz su ekleyerek hızlı bir şekilde buzlu çay hazırlayabiliyorum. Bazen yeşil çay, bazen melisa, papatya, kuşburnu demliyor, farklı lezzetler yakalıyorum.

Buzlu bardakta naneli ayran

 Limonata için ise şekeri limon kabuğuyla beklettikten sonra su ve limon suyuyla karıştırmayı tercih ediyorum. Bazen biraz taze çilek ekleyip daha neşeli hale getiriyorum. Naneli ayranı hazırlarken ise yoğurda taze nane, salatalık ve biraz tuzu ekleyip blendırda çekip köpürtüyorum. Bol köpüklü ayranı buzlu bardağa koyarak içmeyi seviyorum.
Yapılabilenler sonsuz, şuruba gül yapraklarını ekleyip şurubu tıkırdatarak gül aromalı bir şurup elde ettikten sonra içine taze vişne ekleyip biraz da sodayla birleştirerek müthiş bir içecek hazırlamak mümkün. Bu karışıma biraz votka ekleyip çok hoş bir aperitif de hazırlanabilir.
Aynı şekilde taze sıkılmış kavun veya karpuz suyuna eklenen soda da içeceği daha az tatlı ve keyifli hale getiriyor.

Çocukluğumuzun vişne-sodasını taze meyvalarla hazırlayabilir yeni yorumlar katabilirsiniz.
Son merakım şerbetler, üzerinde biraz çalıştıktan sonra yaz ortasında sonuçları sizlerle paylaşacağım. İyi pazarlar!

Pazar Günü Kokteyli
Taze Çilekli Mojito (2 kişilik)
Buz
4 oz rom
1 bardak taze çilek püresi
2 kaşık şurup
2 kaşık soda
2 kaşık lime veya limon suyu
Taze nane
1 avuç taze çilek
Taze çilekler hariç hepsini shaker’a koyup bol buzla çalkalayarak hazırladığım karışımı. Kırık buzlu bardaklara koyup, üstünde taze çilekle servis ediyorum.

URL: http://cerideimulkiye.com/?p=4966

Editör - 5 Haz 2011. Kategori Keyif, Yaşam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım Gabfire themes